Comchip Technology BZX84C8V2CC-HF
Part No.:
BZX84C8V2CC-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT23
Shipping
BZX84C8V2CC-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±6.1%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)