Diodes Incorporated BZX84C6V8W-7
Part No.:
BZX84C6V8W-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOT323
Shipping
BZX84C6V8W-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C