Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX84C5V1-HE3-08
Part No.:
BZX84C5V1-HE3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23-3
Shipping
BZX84C5V1-HE3-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZX84
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C