Taiwan Semiconductor Corporation BZX84C5V1
Part No.:
BZX84C5V1
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Shipping
BZX84C5V1 Information
Manufacturer:
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5.88%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)