Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX84C51-HE3_A-08
Part No.:
BZX84C51-HE3_A-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3
Shipping
BZX84C51-HE3_A-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZX84
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 35.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)