Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX84C4V7-HE3-18
Part No.:
BZX84C4V7-HE3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3
Shipping
BZX84C4V7-HE3-18 Information
Manufacturer:
Series:
BZX84
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C