Taiwan Semiconductor Corporation BZX84C4V7
Part No.:
BZX84C4V7
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23
Shipping
BZX84C4V7 Information
Manufacturer:
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±6.38%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)