Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX84C3V9-HE3-08
Part No.:
BZX84C3V9-HE3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3
Shipping
BZX84C3V9-HE3-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZX84
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C