Diodes Incorporated BZX84C3V6-7
Part No.:
BZX84C3V6-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOT-23-3 Flat Leads
Description:
DIODE ZENER 3.6V 350MW SOT23F
Shipping
BZX84C3V6-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOT-23-3 Flat Leads
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C