Taiwan Semiconductor Corporation BZX84C3V6
Part No.:
BZX84C3V6
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23
Shipping
BZX84C3V6 Information
Manufacturer:
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5.56%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)