Taiwan Semiconductor Corporation BZX84C33
Part No.:
BZX84C33
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23
Shipping
BZX84C33 Information
Manufacturer:
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
33 V
Tolerance:
±6.06%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 23.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)