Diodes Incorporated BZX84C2V7-7
Part No.:
BZX84C2V7-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23-3
Shipping
BZX84C2V7-7 Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C