Micro Commercial Co BZX84C16W-TP
Part No.:
BZX84C16W-TP
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
DIODE ZENER 16V 200MW SOT323
Shipping
BZX84C16W-TP Information
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)