Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX84C16-HE3_A-18
Part No.:
BZX84C16-HE3_A-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3
Shipping
BZX84C16-HE3_A-18 Information
Manufacturer:
Series:
BZX84
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)