Comchip Technology BZX84C16CC-HF
Part No.:
BZX84C16CC-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 16V 350MW SOT23
Shipping
BZX84C16CC-HF Information
Manufacturer:
Comchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5.63%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)