onsemi BZX84B7V5LT1
Part No.:
BZX84B7V5LT1
Manufacturer:
onsemi
Description:
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3
Shipping
BZX84B7V5LT1 Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
BZX84BxxxLT1
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)