Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX84B62-HE3_A-08
Part No.:
BZX84B62-HE3_A-08
Description:
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3
Shipping
BZX84B62-HE3_A-08 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)