Diodes Incorporated BZX84B3V9Q-7-F
Part No.:
BZX84B3V9Q-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23
Shipping
BZX84B3V9Q-7-F Information
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)