Diotec Semiconductor BZX84B3V3-AQ
Part No.:
BZX84B3V3-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23
Shipping
BZX84B3V3-AQ Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.3 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)