Diotec Semiconductor BZX84B13-AQ
Part No.:
BZX84B13-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23
Shipping
BZX84B13-AQ Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
85 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)