Taiwan Semiconductor Corporation BZX79C3V6
Part No.:
BZX79C3V6
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Description:
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35
Shipping
BZX79C3V6 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)