Nexperia USA Inc. BZX585-B62,115
Part No.:
BZX585-B62,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Description:
DIODE ZENER 62V 300MW SOD523
Shipping
BZX585-B62,115 Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C