Taiwan Semiconductor Corporation BZX585B5V1 RSG
Part No.:
BZX585B5V1 RSG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Description:
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD523F
Shipping
BZX585B5V1 RSG Information
Manufacturer:
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1.8 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)