Taiwan Semiconductor Corporation BZX585B51 RSG
Part No.:
BZX585B51 RSG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 51V 200MW SOD523F
Shipping
BZX585B51 RSG Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 nA @ 35.7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)