Taiwan Semiconductor Corporation BZX585B43 RSG
Part No.:
BZX585B43 RSG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 43V 200MW SOD523F
Shipping
BZX585B43 RSG Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
43 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 nA @ 30.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)