Nexperia USA Inc. BZX585-B43,115
Part No.:
BZX585-B43,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 43V 300MW SOD523
Shipping
BZX585-B43,115 Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
43 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 30.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C