Taiwan Semiconductor Corporation BZX585B16 RSG
Part No.:
BZX585B16 RSG
Description:
DIODE ZENER 16V 200MW SOD523F
Shipping
BZX585B16 RSG Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
45 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)