Nexperia USA Inc. BZX58550-B5V1-QX
Part No.:
BZX58550-B5V1-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 5.1V 270MW SOD523
Shipping
BZX58550-B5V1-QX Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX58550-Q
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
270 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)