Nexperia USA Inc. BZX58550-B2V2X
Part No.:
BZX58550-B2V2X
Description:
DIODE ZENER 2.2V 270MW SOD523
Shipping
BZX58550-B2V2X Information
Series:
BZX58550
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
270 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)