Nexperia USA Inc. BZX58550-B24X
Part No.:
BZX58550-B24X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 24V 270MW SOD523
Shipping
BZX58550-B24X Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX58550
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
270 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 18.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)