Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX584C9V1-HG3-08
Part No.:
BZX584C9V1-HG3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD523
Shipping
BZX584C9V1-HG3-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZX584C
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
6 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)