Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX584C16-V-G-08
Part No.:
BZX584C16-V-G-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 16V 200MW SOD523
Shipping
BZX584C16-V-G-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZX584C-V-G
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C