Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX584C10-V-G-08
Part No.:
BZX584C10-V-G-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 10V 200MW SOD523
Shipping
BZX584C10-V-G-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZX584C-V-G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C