Micro Commercial Co BZX584B5V6-TP
Part No.:
BZX584B5V6-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Description:
DIODE ZENER 5.6V 150MW SOD523
Shipping
BZX584B5V6-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±1.96%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)