Micro Commercial Co BZX584B10-TP
Part No.:
BZX584B10-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE ZENER 10V 150MW SOD523
Shipping
BZX584B10-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
150 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)