Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX384B8V2-G3-18
Part No.:
BZX384B8V2-G3-18
Description:
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Shipping
BZX384B8V2-G3-18 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C