Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX384B62-G3-18
Part No.:
BZX384B62-G3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE ZENER 62V 200MW SOD323
Shipping
BZX384B62-G3-18 Information
Manufacturer:
Series:
BZX384-G
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
215 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 43.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C