Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX384B5V6-G3-18
Part No.:
BZX384B5V6-G3-18
Description:
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Shipping
BZX384B5V6-G3-18 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C