Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX384B2V7-G3-08
Part No.:
BZX384B2V7-G3-08
Description:
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD323
Shipping
BZX384B2V7-G3-08 Information
Series:
BZX384-G
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C