Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX384B12-E3-18
Part No.:
BZX384B12-E3-18
Description:
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
Shipping
BZX384B12-E3-18 Information
Series:
BZX384
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C