NXP USA Inc. BZX284-C8V2,115
Part No.:
BZX284-C8V2,115
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-110
Description:
DIODE ZENER 8.2V 400MW SOD110
Shipping
BZX284-C8V2,115 Information
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-110
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
400 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C