NXP USA Inc. BZX284-C12,115
Part No.:
BZX284-C12,115
Description:
DIODE ZENER 12V 400MW SOD110
Shipping
BZX284-C12,115 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
400 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C