Nexperia USA Inc. BZV85-C6V2,133
Part No.:
BZV85-C6V2,133
Description:
DIODE ZENER 6.2V 1W DO41
Shipping
BZV85-C6V2,133 Information
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 50 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C