Nexperia USA Inc. BZV85-C13,113
Part No.:
BZV85-C13,113
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE ZENER 13V 1.3W DO41
Shipping
BZV85-C13,113 Information
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 50 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C