Microchip Technology BZV55C5V1/TR
Part No.:
BZV55C5V1/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-213AA
Description:
DIODE ZENER 5.1V DO213AA
Shipping
BZV55C5V1/TR Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
DO-213AA
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±6%
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C