Micro Commercial Co BZV55C4V3-TP
Part No.:
BZV55C4V3-TP
Description:
DIODE ZENER 4.3V 500MW MINI MELF
Shipping
BZV55C4V3-TP Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
75 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C