Micro Commercial Co BZV55C18-TP
Part No.:
BZV55C18-TP
Description:
DIODE ZENER 18V 500MW MINI MELF
Shipping
BZV55C18-TP Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
18 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 13 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C