Micro Commercial Co BZV55C16-TP
Part No.:
BZV55C16-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Description:
DIODE ZENER 16V 500MW MINI MELF
Shipping
BZV55C16-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C