Taiwan Semiconductor Corporation BZV55C16
Part No.:
BZV55C16
Description:
DIODE ZENER 16V 500MW MINI MELF
Shipping
BZV55C16 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
16 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 12 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)