Micro Commercial Co BZV55C10-TP
Part No.:
BZV55C10-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Description:
DIODE ZENER 10V 500MW MINI MELF
Shipping
BZV55C10-TP Information
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C